Leslie Lyall GORMAN

aka  Les

( late of Gosford )

New South Wales Police Force

Regd. #  6369

Rank: Probationary Constable – appointed 28 March 1949

Sergeant 1st Class – appointed 7 January 1976 – retirement

Stations?, Queanbeyan, Bankstown ( 1970’s to 1980’s+ as Stn Sgt ), Burwood – retirement

ServiceFrom  ? pre March 1949  to  14 March 1982 + 32 years Service

AwardsPolice Overseas Service Medal – Clasp CYPRUS – granted 8 July 1992

Member of the 12th Contingent to Cyprus ( 1975 – 1976 )

Born:  29 May 1927

Died on:  Thursday  26 May 2016 at home

Cause:  Cancer

Age:  88 – 3 days shy of his 89th

Funeral date:  Wednesday  1 June 2016 @ 2pm

Funeral location:  Greenway Chapel & Memorial Gardens
460 Avoca Drive, Greenpoint

* Those of the Cyprus contingents attending the funeral are asked to wear your Blue Beret.

Buried at?

 Memorial at?

 


LES  is NOT mentioned on the Police Wall of Remembrance
  *NEED MORE INFO

 

 

 Funeral location


FURTHER INFORMATION IS NEEDED ABOUT THIS PERSON, THEIR LIFE, THEIR CAREER AND THEIR DEATH.

PLEASE SEND PHOTOS AND INFORMATION TO Cal

It is with regret that we advise of the death of Les Gorman, a NSW member of the 12th Contingent to Cyprus (1975-76).  Les passed away on 26 May.  An email from John Crowley advising of his death and funeral details is below.

 

On behalf of the UNOPAA National Executive, our National Committee, our NSW Branch and all members of UNOPAA, I would like to acknowledge Les’s service, particularly to overseas peacekeeping, and to express our sympathy to his wife Val, his family and his friends.

 

He will be missed.

 

Regards

 

P McD

Peter McDonald

National Secretary/Treasurer

United Nations & Overseas Policing Association of Australia (UNOPAA)

83 Prospect Drive, East Keilor.  Vic.  3033

Phone: (h) 03 9337 4736. (m) 0418 131 352

Email: vp14970@gmail.com

 

 

 

APPOINTMENTS

Premier’s Department

Police Department

HIS Excellency the Governor, with the advice of the Executive Council, approved of the following appointments:

The undermentioned members of the Police Force to be Inspectors under the Liquor Act, 1912, for the Licensing Districts preceding their names, for the dates specified viz.:

 

Queanbeyan.— Sergeant 1st Class Leslie Lyall Gorman, stationed at Queanbeyan, during the absence on leave of Inspector 2nd Class Percy Roy Hale, from 7th August, 1977, to 20th August, 1977.

 

R. J. MULOCK, Minister of Justice.

http://trove.nla.gov.au/newspaper/article/220206941/14430424#

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusrssyoutube
Facebooktwittergoogle_plusmail